Leworęczność u dziecka – czy to problem?

Jeśli dziecko wykonuje wiele czynności lewa ręką np. je, sięga po zabawkę, koloruje…to znaczy, iż prawdopodobnie jest leworęczne.

Czy nasze dziecko jest leworęczne możemy ustalić metodą domowej obserwacji:

  • Którą rączką dziecko je?
  • Którą rączką się czesze?
  • Którą rączką myje zęby?
  • Którą rączką sięga po przedmioty?
  • Którą rączką układa klocki?
  • Którą rączką rzuca i łapie przedmioty?

Jeśli okaże się, że dominującą ręką jest lewa – co wtedy? czy to źle? – nie, nie jest to powód do obaw, natomiast przekładanie kredki czy łyżki w prawą rękę może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Dzieci mogą mieć problem z koncentracją, czytaniem, pisaniem, bowiem takie „przestawianie” dziecka na siłę powodować może nadmierne i niepotrzebne przeciążenie lewej półkuli mózgu, która u leworęcznych nie jest przecież dominującą, poza tym jest to ogromny stres dla dzieci.  Dlatego ważne jest, aby dzieci leworęczne wykonywały wszelkie czynności ręką dominującą, przez co usprawnią swoją motorykę, a poprzez to w przyszłości będą przygotowani do efektywniejszej nauki pisania w szkole.

Musimy także pamiętać o kilku rzeczach:

dziecko leworęczne musi mieć lampkę z prawej strony biurka czy stolika,

należy zakupić też specjalne nożyce, których ostrza są złożone inaczej, ( w sklepach dostępne są także ołówki, mazaki, specjalne nakładki i wiele innych przyborów dla posługujących się lewą ręką :))

pilnujmy prawidłowej postawy  – proste plecy, nogi oparte o podłoże,

i najważniejsze! – leworęczność – to nie problem!

K. Dominiczak